Mkawy has logged 160 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
24
Arest

Arest

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Land of Ashes

Land of Ashes

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Ghost Tropic

Ghost Tropic

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Son

A Son

2019
×
Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
08
Satantango

Satantango

1994
×
Edit this entry  
03
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★
Edit this entry  
13
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
American Movie

American Movie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry