• Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Another Round

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ma

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • When I Get Home

  • Love, Simon

  • Matangi / Maya / M.I.A.

  • This Is Our Land

  • Call Me by Your Name

  • Aquarius

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Kedi

  • Seashore

  • Tangerine

    ★★★★

  • Pride

  • Spanish Affair

  • Gravity

  • Stranger by the Lake

    ★★★

  • Free Fall

    ★½

  • The Gilded Cage

  • A Dangerous Method

  • Weekend

  • Black Swan

  • Letters to a Dictatorship

  • Ma mère

  • Bad Education

    ★★★★

  • The Motorcycle Diaries

  • The Pianist

  • Morvern Callar

    ★★★★½

  • City of God

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Amélie

  • La Ciénaga

    ★★★★★

  • O Fantasma

    ★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Captains of April

  • All About My Mother

    ★★★★

  • The Matrix

  • Elizabeth

    ★★

  • Love & Pop

    ★★★★½

  • Serial Experiments Lain

    ★★★★★

  • Gummo

  • Princess Mononoke

  • Happy Together

    ★★★★★

  • Nowhere

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★½

  • Lisbon Story

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • The Quince Tree Sun

    ★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Dreams

    ★★★★

  • Paris Is Burning

  • Coming Out

    ★★★½

  • Twin Peaks

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • Law of Desire

  • The Green Ray

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★½

  • Querelle

    ★★★½

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • In the Realm of the Senses

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★

  • Torre Bela