Matt has logged 115 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Julieta

Julieta

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★½
Edit this entry  
03
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Despite the Night

Despite the Night

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Neruda

Neruda

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Blue

Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Game Change

Game Change

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Monster

The Monster

2016
×
★★
Edit this entry  
06
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★½
Edit this entry  
08
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Flaming Lips: The Soft Bulletin

The Flaming Lips: The Soft Bulletin

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry