Sort by

Matt has logged 428 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Take What You Can Carry

Take What You Can Carry

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Skylines

Skylines

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out

Out

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
White Lie

White Lie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Action U.S.A.

Action U.S.A.

1989
×
★★½
Edit this entry  
20
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Primate

Primate

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bird of Prey

Bird of Prey

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
The Blazing World

The Blazing World

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Life with Mikey

Life with Mikey

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Chopping Onions

Chopping Onions

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Maude

Maude

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
June

June

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Bright Future

Bright Future

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
UHF

UHF

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
Juvenile Court

Juvenile Court

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The River

The River

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★½
Edit this entry