Sort by

marley has logged 48 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★
Edit this entry  
04
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry