mmatthewryann has logged 215 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Delirium

Delirium

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drew Michael

Drew Michael

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry