Sort by

mmatthewryann has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
We All Scream for Ice Cream

We All Scream for Ice Cream

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Campaign

The Campaign

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead End

Dead End

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
JFK Revisited: Through the Looking Glass

JFK Revisited: Through the Looking Glass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The One and Only Dick Gregory

The One and Only Dick Gregory

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Satan's Little Helper

Satan's Little Helper

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
26
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kamen Rider J

Kamen Rider J

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angel

Angel

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mark Normand: Out To Lunch

Mark Normand: Out To Lunch

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Torso

Torso

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Shane Gillis: Live In Austin

Shane Gillis: Live In Austin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry