Sort by

mmatthewryann has logged 15 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Original Kings of Comedy

The Original Kings of Comedy

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shooter

Shooter

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry