Sort by

The Host has logged 228 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Twelve Forever

Twelve Forever

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
The Loving Story

The Loving Story

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
Edit this entry  
06
Infinity Train

Infinity Train

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry