Sort by

Mathieu has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
All American Christmas Carol

All American Christmas Carol

2013
×
Edit this entry  
16
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead by Christmas

Dead by Christmas

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Slay Belles

Slay Belles

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Moon Is Down

The Moon Is Down

1943
×
★★★
Edit this entry  
09
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Topaz

Topaz

1969
×
★★
Edit this entry  
03
Disconnect To Connect

Disconnect To Connect

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The White Stripes: Under Great White Northern Lights

The White Stripes: Under Great White Northern Lights

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lionheart

Lionheart

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Cocksucker Blues

Cocksucker Blues

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry