Sort by

Mathieu has logged 42 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Machete

Machete

2010
×
★½
Edit this entry  
15
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Storm Within

The Storm Within

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Les Vampires: Episode Ten - The Terrible Wedding

Les Vampires: Episode Ten - The Terrible Wedding

1916
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Les Vampires: Episode Nine - The Poisoner

Les Vampires: Episode Nine - The Poisoner

1916
×
★★★★
Edit this entry  
10
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

1915
×
★★★★
Edit this entry  
09
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
★★★½
Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Edit this entry  
05
The White Stripes: Under Great White Northern Lights

The White Stripes: Under Great White Northern Lights

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Palm Trees in the Snow

Palm Trees in the Snow

2015
×
★★★
Edit this entry