• The Boy Who Killed My Parents

    ★★★

  • The Girl Who Killed Her Parents

    ★★½

  • star-crossed: the film

    ★★★½

  • The Secret Diary of an Exchange Student

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

  • The Woman in the Window

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Holidate

    ★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★½

  • This Is Paris

    ★★★

  • The New Mutants

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★

  • All the Bright Places

    ★★

  • Emma.

    ½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Airplane Mode

    ★★★

  • My Mom is a Character 3

    ★★★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Let It Snow

    ★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Platform

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★½

  • Vivarium

    ★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Dark Phoenix

    ½

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Parasite

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Lux Æterna

    ★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Paradise Hills

    ★★★½

  • The Great Hack

    ★★½

  • Escape Room

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • 45 Days Away from You

    ★★★½

  • Bird Box

  • Vox Lux

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • I Am Jonas

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • My Best Friend

    ★★★★

  • Ready Player One

    ½

  • Annihilation

    ★★★½

  • Ophelia

    ★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • All the Reasons to Forget

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Mary Shelley

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • The Beguiled

    ★★½

  • Wonder Woman

    ★★