Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Juno

Juno

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man from the Future

The Man from the Future

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret Diary of an Exchange Student

The Secret Diary of an Exchange Student

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape Room

Escape Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Adult World

Adult World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody's Watching

Nobody's Watching

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry