🚫matthew🚫 has logged 90 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Blockers

Blockers

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sphere

Sphere

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Furie

Furie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon A Time In China II

Once Upon A Time In China II

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry