Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Girl in the Basement

Girl in the Basement

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
What the Day Owes the Night

What the Day Owes the Night

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★½
Edit this entry