• The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    فيلم بإخراج بسيط و إيجابي و ممتع و درامي بقصة مثيرة للاهتمام مع طابع كوميدي مذهل و اداء تمثيلي رائع

    8.5/10

    A simple, positive, dramatic, and enjoyable directed film، with interesting story، with a wonderful trait comedy, and beautiful acting.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★½

    LIKE ,literally the worst person in the world .

    9.5/10

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    تحية صادقة وحنين إلى إرث الرجل العنكبوت الذي سيعيد المعجبون مشاهدته مرات لا تحصى ، يضحكون ويبكون لسنوات عديدة قادمة.


    تجربة سينمائية لا تُنسى وعاطفية تحدث مرة واحدة في العمر

    9/10

    A sincere and nostalgic tribute to the legacy of Spider-Man that fans will watch countless times, laughing and crying for for many years .

    An unforgettable and emotional once-in-a-lifetime cinematic experience.

  • Lilya 4-ever

    Lilya 4-ever

    ★★★★½

    HAPPY, GLOOMY AND SAD

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★

    " انه مجرد طفل لكن بعقل يصعب التعامل معه "

    فيلم جميل هادي و مزعج بنفس الوقت و قصة الفيلم تقريبا نادرة .

    8.5/10

    "He's just a kid, but with a mind that's hard to dealing with it."

    A beautiful movie, calm and disturbing at the same time, and the story of the movie is almost rare.

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye

    ★★★★½

    الشخصية والأسلوب فوق الحبكة والقصة.

    فيلم نوار رهييب جدا رهيب بحواراته رهيب بإخراجه و رهيب بالحبكة الغريبة و الهادئة رغم وحشيتها.

    الجانب الايجابي أيضا التمثيل تمثيل اكثر من رائع من كل شخصية و خصوصا اداء الممثل إليوت غولد شخصية متقبل الحياة ببساطة.

    تقييمي للفيلم: 9/10


    The Character and The style above plot and story.

    A very wonderful Noir movie, great, with great dialogues, directed , and graet with strange and quiet plots despite its brutality.

    The positive side is also…

  • Red Notice

    Red Notice

    ★½

    Very very baaaad

    3/10

  • Venom: Let There Be Carnage
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    FUN AND LIGHT FILM

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    Great visually effect
    Great cinematography

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★½

    HORROR AND THRILLER ❌
    COMEDY AND DISASTER ✅

  • Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★★½

    One of the best crime and drama. What distinguishes the movie is the wonderful cast, amazing performances, and amazing and realistic dialogues, and these positives served the story very great, although stories like this were repeated in more than one movie in the eighties or nineties, but the positives helped the story very good.

    A great crime movie that I recommend
    9/10


    واحد من اجمل افلام الدراما و الجريمة و اللي يميز الفيلم الطاقم التمثيلي الرائع و الاداءات المذهلة و…