Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Nomads

Nomads

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Manor

The Manor

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mass Hysteria

Mass Hysteria

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flimsy Company

Flimsy Company

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Super Cops

The Super Cops

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cheap Detective

The Cheap Detective

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Prize

The Prize

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Marseille Contract

The Marseille Contract

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Getting Straight

Getting Straight

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Blaze

Blaze

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hud

Hud

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carriers

Carriers

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Pocket Money

Pocket Money

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Vault

The Vault

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Gossip

Gossip

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Count Me In

Count Me In

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bloodthirsty

Bloodthirsty

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry