Sort by

Max has logged 113 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Showtime

Showtime

2002
×
Read the review Edit this entry  
31
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Hottie & The Nottie

The Hottie & The Nottie

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Too Quick to Judge

Too Quick to Judge

×
Read the review Edit this entry  
29
Fishing Naked

Fishing Naked

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ark of the Sun God

The Ark of the Sun God

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Capone

Capone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Without Limits

Without Limits

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Gets the Dog?

Who Gets the Dog?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Firewall

Firewall

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Timekeepers

Timekeepers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Neptune

King Neptune

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't

Don't

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Machete

Machete

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sarah Landon and the Paranormal Hour

Sarah Landon and the Paranormal Hour

2007
×
½
Read the review Edit this entry