Sort by

moeproblems has logged 94 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Women in Cages

Women in Cages

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Doll House

The Big Doll House

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death Duel of Kung Fu

Death Duel of Kung Fu

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry