Zakzouk has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Enshrined Saint

The Enshrined Saint

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Return of the Prodigal Son

The Return of the Prodigal Son

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Cave

The Cave

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Land

The Land

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alexandria, Again and Forever

Alexandria, Again and Forever

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Capone

Capone

2020
×
Edit this entry  
15
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Underwater

Underwater

2020
×
★½
Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry