Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Supersonic

Supersonic

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Up

Up

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Edit this entry  
12
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
½
Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Audition

The Audition

2015
×
Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hugo

Hugo

2011
×
★★½
Edit this entry  
03
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Genius of Charles Darwin

The Genius of Charles Darwin

2008
×
Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Collective

Collective

2019
×
Edit this entry  
04
The Untold History Of The United States

The Untold History Of The United States

2012
×
Edit this entry  
03
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
02
Match Point

Match Point

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★
Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Edit this entry  
19
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★½
Edit this entry