mari has logged 241 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flashback

Flashback

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
Os Normais: O Filme

Os Normais: O Filme

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Fables

Dark Fables

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Prison Break: The Final Break

Prison Break: The Final Break

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry