Sort by

mollie has logged 325 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minutemen

Minutemen

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oklahoma City

Oklahoma City

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry