Sort by

mollie has logged 272 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Finch

Finch

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
News of the World

News of the World

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry