Sort by

molly has logged 246 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Delinquent Season

The Delinquent Season

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Party

The Party

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Broken

Broken

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
On the Edge

On the Edge

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
Sunburn

Sunburn

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Merry Christmas, Drake & Josh

Merry Christmas, Drake & Josh

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
Edit this entry  
13
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★½
Edit this entry  
07
Glee: The Concert Movie

Glee: The Concert Movie

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry