Sort by

molly has logged 178 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Merry Christmas, Drake & Josh

Merry Christmas, Drake & Josh

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★
Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
12
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry