Mona has logged 118 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Love

My Love

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Land

Land

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Romang

Romang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The North Water

The North Water

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Swarm

The Swarm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Till Death

Till Death

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Macaluso Sisters

The Macaluso Sisters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The North Water

The North Water

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The God Committee

The God Committee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ourania

Ourania

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Black Box

The Black Box

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Gaza Mon Amour

Gaza Mon Amour

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Time

Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry