Sort by

Monica has logged 231 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Helvetica

Helvetica

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry