Elaine has logged 26 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Argo

Argo

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★½
Edit this entry  
04
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
½
Read the review Edit this entry