Sort by

Elaine has logged 314 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Roar

Roar

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Edit this entry  
25
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
Edit this entry  
24
Recordaremos el viento cuando sople

Recordaremos el viento cuando sople

×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Why Does God Hate Me?

Why Does God Hate Me?

2011
×
½
Edit this entry  
23
Dysphoria

Dysphoria

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I-Be Area

I-Be Area

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hapax Legomena II: Poetic Justice

Hapax Legomena II: Poetic Justice

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Light Cemetery

Light Cemetery

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Nightmare

My Nightmare

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nazi

Nazi

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
Fingered

Fingered

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
06
X Is Y

X Is Y

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
You Killed Me First

You Killed Me First

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Submit to Me

Submit to Me

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kindering

Kindering

1987
×
★★★★½
Edit this entry