Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Butterfly Kisses

Butterfly Kisses

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
Edit this entry  
28
The Last Vampire On Earth

The Last Vampire On Earth

2010
×
Edit this entry  
28
Butt Boy

Butt Boy

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Loqueesha

Loqueesha

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bad Ben: Pandemic

Bad Ben: Pandemic

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
Edit this entry  
29
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★½
Edit this entry  
28
Shampoo

Shampoo

1975
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Edit this entry  
25
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Chantal Akerman by Chantal Akerman

Chantal Akerman by Chantal Akerman

1997
×
Edit this entry  
17
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Owls

The Owls

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
One Day Pina Asked...

One Day Pina Asked...

1983
×
★★
Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
Edit this entry  
15
I-94

I-94

1974
×
★★
Edit this entry  
15
The United States of America

The United States of America

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
Janine

Janine

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rumble: The Indians Who Rocked the World

Rumble: The Indians Who Rocked the World

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★
Edit this entry  
13
Trog

Trog

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ornette: Made in America

Ornette: Made in America

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Edit this entry  
13
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Empty Suitcases

Empty Suitcases

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Down There

Down There

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
South

South

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Anybody's Woman

Anybody's Woman

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Edit this entry  
11
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★
Edit this entry  
10
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
10
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
★★★★
Edit this entry