Sort by

monica has logged 91 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Noise

Sound of Noise

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry