RSS feed for Mike

Mike has logged 128 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
James Cameron's Story of Science Fiction

James Cameron's Story of Science Fiction

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
VHS Revolution

VHS Revolution

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Jim Jefferies: Intolerant

Jim Jefferies: Intolerant

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Good Girls Get High

Good Girls Get High

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★
Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Only

Only

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Volition

Volition

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Becky

Becky

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Life Like

Life Like

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Archive

Archive

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Story of Plastic

The Story of Plastic

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
8:46

8:46

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Hook

Hook

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Teeth

Teeth

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
What Is Neorealism?

What Is Neorealism?

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kubrick: One-Point Perspective

Kubrick: One-Point Perspective

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Eyes of Hitchcock

Eyes of Hitchcock

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Patton Oswalt: I Love Everything

Patton Oswalt: I Love Everything

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wordplay

Wordplay

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Detachment

Detachment

2011
×
★★
Edit this entry  
11
Romantic Comedy

Romantic Comedy

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★½
Edit this entry