Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Policewomen

Policewomen

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taylor Swift: Speak Now

Taylor Swift: Speak Now

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spies Kill Silently

Spies Kill Silently

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Roboshark

Roboshark

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bubba the Redneck Werewolf

Bubba the Redneck Werewolf

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Killer Mosquitos

Killer Mosquitos

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dinosaur Project

The Dinosaur Project

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry