Monster_Groupie has logged 82 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Donald's Golf Game

Donald's Golf Game

1938
×
Read the review Edit this entry  
31
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Punch and Judy

Punch and Judy

1966
×
Read the review Edit this entry  
31
The Asian Connection

The Asian Connection

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Jail Bait

Jail Bait

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Minute Time Machine

One Minute Time Machine

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Other Side of the Box

Other Side of the Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Dig Your Own Grave

Dig Your Own Grave

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sandwitch

Sandwitch

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Brain

The Brain

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life on the Line

Life on the Line

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Warrior and the Sorceress

The Warrior and the Sorceress

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★
Read the review Edit this entry