• Personal Shopper

    Personal Shopper

    ★★★★

    Kristen Stewart - The Fashion-Ghost-Whisperer

    "You know how they say the Dead watch over the Living? I've thought about that a lot. Not just because Lewis was a Medium. I don't know what that means. For me, he was someone deeply intuitive of Others. He, uh... understood Things that went unspoken. He did. Maybe because he knew he was going to die. I mean, I felt that he saw Things which I didn't. Maybe you do too. He thought you…

  • It Happened One Night

    It Happened One Night

    ★★★★★

    One of Hitler's favourite Classics and the Birth-Hour of the Screwball-Comedy!

    "Peter: Why didn't you take off all your Clothes? You could have stopped 40 Cars.
    Ellie: I'll remember that when we need 40 Cars."

    Oh man Capra, was hast du mir heute nur für einen schönen Nachmittag bescheert... "It happened one Night" fällt nämlich ganz klar unter die Rubrik "They don't make 'em like that anymore"!
    Nicht nur, dass sein zeitlos-charmantes Road-Adventure quasi die allseits bekannte/beliebte "Rom-Com"-Formel erfunden hat,…

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★★

    GET YOUR ASS TO MARS!

    "In 30 Seconds you'll be Dead and I'll blow this Place up and be Home in Time for Cornflakes!"

    Well, long Time no see my Friend and I truely don't have a Clue, why I've waited so extremely long for a Rewatch... maybe 'cause I was scared of the Thaught, that Verhoeven's Masterpiece could loose some of its Strength during a second Run... yeah, fuck me, I'm stupid!
    "Total Recall" stays the consistent Genre-defining, non-stop…

  • Sabrina

    Sabrina

    ★★★★½

    Wilder's own Classic-Hollywood Love-Triangle

    "I have learned how to live, how to be IN the World and OF the World and not just to stand aside and watch. And I will never, never again run away from Life. Or from Love, either."

    If you wanna learn something about the typical Definition of "Classic Hollywood", grab some complete random Billy Wilder Picture and discover the Definition by itself!

    "David: I could have sworn I knew every pretty Girl on the North-Shore.…

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★★½

    The 2 Groupie's Twilight-Watch #3 - Bis(s) zum Bandscheibenvorfall:

    "Could you at least attempt to control your Thaughts?"

    Endlich, die legendäre Kuschel-Horror-Saga geht in die dritte Runde und anstatt dem eigentlich vermuteten Zwist zwischen Puderquasten-Vampiren und Shirtless-Werwölfen mit anschließendem sexy Schlamm-Catchen im Wald bekommen wir eine unerwartete Allianz, geschmiedet aus der höchsten aller Nöte, denn Neugeborene Eckzahn-Modells aus Seattle wollen sich Bella's Arsch krallen... die hat aber währenddessen ihren ganz eigenen, hormonellen Konflikt auszutragen, denn Edward und Jacob markieren den…

  • American Ultra

    American Ultra

    ★★★

    Stoner Love

    "Something very weird is happening to me: I keep killing People! There's a Chance I may be... a Robot!"

    I'm honest, just watched this 'cause I got a little Kristen Stewart-Fever this Week and can't wait for watching the next epic Chapters of the almighty "Twilight"-Saga!
    "American Ultra" is a solid-entertaining Pothead-Action-Comedy with two motivated Fame-Actors as our Mains... Jesse Eisenberg and (suprise) Kristen, playin' the hottest Loser-Couple of the Year... especially Kristen with her red, fucked-up Hairystyle!…

  • Lemonade Mouth

    Lemonade Mouth

    ★★★★

    I can't pretend
    To know how you feel
    But know that I'm here
    Know that I'm real
    -
    Say what you want
    Or don't talk at all
    I'm not gonna let you fall
    -
    Reach for my Hand
    'Cause it's held our for you
    My Shoulders are small
    But you can cry on them too
    Everything changes
    But one Thing is true
    Understand
    We'll always be more than a Band
    YEAH

    "I don't know about the Rest of you Guys,…

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

    Meine Achillesferse...

    "Just follow your Heart, and keep smiling."

    Egal was ich auch über "Kiki's kleinen Lieferservice" schreiben würde, es wäre viel zu kitschig und gefühlsduslig, um von einer anderen Person Ernst genommen zu werden... nur soviel, Kiki zaubert mir immer dann ein Lächeln in's Gesicht, wenn ich es gerade am dringendsten brauche und lässt die Freudentränen strömen, bis die Kanäle nichts mehr hergeben.
    Miyazaki's kleines, funkelndes Juwel schafft es jedes Mal wieder auf's neue, mein System automatisch für knappe…

  • Streets of Fire

    Streets of Fire

    ★★★★

    Lying in your Bed and on a Saturday Night
    You're sweatin' Buckets and it's not even hot
    But your Brain has got the Message
    And it's sending it out
    To every Nerve and every Muscle you've got
    -
    You've got so many Dreams
    That you don't know where to put 'em
    So you'd better turn a few of 'em loose
    Your Body's got a Feeling that it's starting to Rust
    You'd better rev it up and put it to use

  • Boyhood

    Boyhood

    ★★★★½

    A beautiful Portrait about Growing up and Life!

    "You know how everyone's always saying 'Seize the Moment'? I don't know, I'm kinda thinking it's the other Way around. You know, like, the Moment seizes us."

    Oh Man, that's the second "Coming of Age"-Blow this Week after "Into the Wild" and again, I'm absolutely speechless!
    Linklater's "Boyhood" isn't just about Life, it actually IS Life, perfectly pressed into 3 ideal-paced Hours, focusing at all of its different Facetts... Failure, Sucess, Importance…

  • The Twilight Saga: New Moon

    The Twilight Saga: New Moon

    ★★★½

    The 2 Groupie's Twilight-Watch #2 - Bis(s) zum Herzinfarkt:

    "You're such a Hypocrite. What, I'm not the right kind of Monster for you?"

    Hmm, mal überlegen... was hat sich jetzt in Teil 2 groß geändert?
    Das wichtigste zuerst, es gibt dieamal nämlich riesige, angepisste CGI-Wölfe, die miteinander raufen und wisst ihr, was das heißt?
    Genau(!), wir spielen den selben Plot einfach nochmal runter, nur diesmal eben anstatt mit dem stinkigen Vampir-Modell Edward mit dem symphatischen, Absolvent an der Friendzone-Akademie Jacob…

  • Twilight

    Twilight

    ★★★½

    The 2 Groupie's Twilight-Watch #1 - Bis(s) zum Schlaganfall:

    "About 3 Things I was absolutely certain. First, Edward was a Vampire. Second, there was Part of him and I didn't know how potent that Part might be that thirsted for my Blood. And Third, I was unconditionally and irrevocably in Love with him."

    Mir ist durchaus bewusst, dass diese Wertung vielleicht minimal an meiner Glaubwürdigkeit kratzt... aber irgendwie scheiß ich da drauf, dafür hatte ich eine viel zu erheiternde Zeit…