chelsea has logged 56 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★
Edit this entry  
15
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry