alicia has logged 76 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Tag

Tag

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
Edit this entry  
14
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry