• The Batman

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • Staged

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Mrs. America

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • The Long Goodbye

  • Devs

  • Emma.

    ★★★½

  • Lamp Life

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • Denmark

    ★★★

  • The Knight Before Christmas

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★½

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

  • End of Sentence

    ★★★

  • Anima

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Good Omens

  • L'Observateur

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Wild Goose Lake

    ★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Good Posture

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Guava Island

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • The Day Shall Come

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • The Miracle of the Sargasso Sea

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Doctor Who: Resolution

  • Holmes & Watson

  • Neo Yokio: Pink Christmas

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • Derren Brown: Sacrifice

  • They Shall Not Grow Old

  • The Haunting of Hill House

    ★★★½

  • Venom

    ★★★★

  • The Boy Who Chose the Earth

  • Maniac

    ★★★½

  • Michael Palin in North Korea

    ★★★½

  • The Death & Life of John F. Donovan

    ★★★½

  • A Million Little Pieces

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Ben Is Back

    ★★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ★★★