RSS feed for mooreofbabylon

mooreofbabylon has logged 38 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ringu

Ringu

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Destino

Destino

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry