Sort by

Morgan_Lightle has logged 333 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry