Thais has logged 503 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Breathe

Breathe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry