Thais has logged 50 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Latcho Drom

Latcho Drom

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kleptomaniac

The Kleptomaniac

1905
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Revenge!

Revenge!

1904
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
An Interesting Story

An Interesting Story

1904
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
21
My Best Friend

My Best Friend

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ex-Convict

The Ex-Convict

1904
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pickpocket -- A Chase Through London

The Pickpocket -- A Chase Through London

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Innocence

Innocence

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry