Daniel has logged 354 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Women

The Women

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vibes

Vibes

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Twins

Twins

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghoulies II

Ghoulies II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry