Sort by

Daniel has logged 219 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dear Christmas

Dear Christmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweet November

Sweet November

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Poison

Poison

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Timecop

Timecop

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hollywood Chainsaw Hookers

Hollywood Chainsaw Hookers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade

Blade

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Howling

The Howling

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry