Sort by

Tom has logged 42 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Madman

Madman

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twisted Issues

Twisted Issues

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Super Hybrid

Super Hybrid

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sudden Manhattan

Sudden Manhattan

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scalps

Scalps

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Story of Yonosuke

A Story of Yonosuke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ward

The Ward

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry