Sort by

mosquitodragon has logged 68 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Roost

The Roost

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beast of War

The Beast of War

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To Hell with the Devil

To Hell with the Devil

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chiller

Chiller

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Burrowers

The Burrowers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stranger in Our House

Stranger in Our House

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Warrant

Death Warrant

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scanners III: The Takeover

Scanners III: The Takeover

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
J.D.'s Revenge

J.D.'s Revenge

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nude Bomb

The Nude Bomb

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laurin

Laurin

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Machines

Death Machines

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Stakelander

The Stakelander

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mercy Black

Mercy Black

2019
×
★½
Read the review Edit this entry