Sort by

mosquitodragon has logged 63 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Schlock

Schlock

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eliminators

Eliminators

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Crow: City of Angels

The Crow: City of Angels

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creature with the Blue Hand

Creature with the Blue Hand

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Eyes of London

Dead Eyes of London

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spies

The Spies

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill or Be Killed

Kill or Be Killed

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunter

The Hunter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Caligari

Dr. Caligari

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Race

Death Race

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Badge of the Assassin

Badge of the Assassin

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deathstalker

Deathstalker

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cellar Dweller

Cellar Dweller

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Turning

The Turning

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Movie

Midnight Movie

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry