Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Asobi Asobase - workshop of fun -

Asobi Asobase - workshop of fun -

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Edit this entry  
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Al karnak

Al karnak

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Gon, The Little Fox

Gon, The Little Fox

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Edit this entry  
18
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
True Story

True Story

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
9 Souls

9 Souls

2003
×
Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
½
Edit this entry  
30
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lights Out

Lights Out

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ema

Ema

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Life

After Life

1998
×
Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★★
Edit this entry