• Cruella

    ★★½

  • Newton's Cradle

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Nobody

    ★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Education

    ★★★

  • Alex Wheatle

    ★★½

  • Dara of Jasenovac

    ★★½

  • Small Axe

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★

  • Spontaneous

    ★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Little Fish

    ★★★

  • Red Post on Escher Street

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Beginning

    ★★★★

  • Limbo

    ★★★★

  • Night of the Kings

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Gaza Mon Amour

    ★★★½

  • The Human Voice

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Black Is King

    ★★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★★½

  • Host

    ★★½

  • Witness to a Rape

  • Josep

    ★★★

  • A Ghost Waits

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Alone

    ★★★

  • There Is No Evil

    ★★★½

  • DAU. Degeneration

    ★★★★

  • Thappad

    ★★★

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★★

  • DAU. Natasha

    ★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★½

  • Last and First Men

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Undine

    ★★★

  • The Present

  • Sun Children

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★

  • Beasts Clawing at Straws

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Identifying Features

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Relic

    ★★½

  • Possessor

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • His House

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★½

  • Habib

  • Better Days

    ★★★½